Vstupenka, která pomohla českému tanci

Vstupenka, která pomohla českému tanci

Vstupenka, která pomohla českému tanci

Více než dva tisíce diváků přispělo na činnost Nadačního fondu pro taneční kariéru (NFTK), který aktivně podporuje profesionály v oboru tance, pohybového divadla a cirkusu v procesu změny kariéry. Fond inicioval akci pod názvem Vstupenka, která pomáhá českému tanci, kdy divadla nabídla divákům na konkrétní taneční představení vstupenky za navýšenou cenu, a toto navýšení věnovala nadačnímu fondu. Do této solidární akce se zapojilo pět divadel z České republiky: Národní divadlo v Praze, Národní divadlo v Brně, Divadlo F. X. Šaldy Liberec, Jihočeské divadlo České Budějovice a Divadlo J. K Tyla Plzeň. Celkový výtěžek z představení činí 208 tisíc korun, přičemž představení podpořilo přes dva tisíce diváků.

„Výtěžek bude použit na činnost a služby fondu, k nimž patří pořádání vzdělávacích programů, koučing, personální a psychologické poradenství, sdílení dobré praxe a informační servis související s trhem práce a změnou kariéry. V nadcházejícím roce chystáme několik seminářů např. na téma psychologie změny, základy autorského práva, grantové minimum či praktický workshop z oblasti PR,“ říká Jana Návratová, předsedkyně správní rady fondu.
Konzervatorní příprava tanečníka baletu tvá osm let, což je nejdelší odborná příprava ze všech druhů umění. Většina tanečníků prodělá během kariéry závažný pracovní úraz a více než 1/4 tanečníků kvůli úrazu kariéru ukončí. Více než 3/4 tanečníků končí kariéru před třicítkou a jen zcela výjimečně mohou tančit po čtyřicítce. Předčasné důchody pro tanečníky byly dávno zrušeny a nenahradil je žádný sociální program. Platy tanečních umělců jsou ve většině souborů v ČR hluboko pod republikovým průměrem.
Nadační fond pro taneční kariéru, který byl založen v říjnu 2015, je jedinou organizací v České republice, která se zabývá tzv. druhou kariérou profesionálů v oblasti tance, pohybového divadla a cirkusu. Za první rok své existence zástupci fondu kromě osvěty v baletních souborech, prezentovali problematiku druhé kariéry v parlamentním Výboru pro vzdělávání, vědu, kulturu, mládež a tělovýchovu, organizovali semináře a workshopy, představili činnost fondu na mezinárodním veletrhu Tanzmesse v Düsseldorfu a v neposlední řadě poskytli koučingové služby prvním klientům.

Zdroj: NFTK

Témata článku