Východočeská Polička po roce ožije pantomimou

Příští týden se od 12. do 17. září 2016 uskuteční jubilejní pátý ročník mezinárodního festivalu Mime Fest, na kterém se představí umělci ze šesti zemí světa. V rámci slavnostního vyvrcholení, které bude stejně jako celý festival věnováno známému mimovi Borisi Hybnerovi, vystoupí také jeho dcera Vanda.
„Pozornost všech vyznavačů pantomimy se na týden opět přesune do východočeské Poličky. Zde se v Tylově domě a Divadelním klubu konají všechna večerní představení. A každý den od úterý do pátku se můžou diváci těšit na dvojnásobnou dávku. Nebudou chybět ani dopolední vystoupení pro školy a v případě slovenského Filipa Hajduka a portugalského klauna Enana se můžou zájemci těšit zdarma z pouličních akcí na Palackého náměstí,“ dodávají organizátoři festivalu.
Letošní ročník je věnován památce na jaře zesnulého mima Borise Hybnera, který inicioval vznik festivalu a také na něm účinkoval. Hned v pondělí bude večer složen z přednášky doktorky Ladislavy Petiškové o Hybnerově životě a tvorbě, načež naváže komentované promítání filmových i divadelních ukázek.
V rámci závěrečného večera Mime Evening vystoupí i jeho dcera Vanda. „Jsem ráda, že vůbec takový festival existuje. Táta by byl rád, že pantomima neumírá. To je myslím nejdůležitější, že někdo navazuje na jeho práci,“ těší Hybnerovou, také známou herečku.
Ta ještě sama přesně neví, s čím se v Poličce ukáže. „Je pro mě nečekaně svazující na festivalu hrát. Už jen proto, že to bude poprvé, co se táta nepřijde kouknout, aby mi pak řekl, že to stálo za starou belu,“ uvedla Hybnerová a dodala: „Můžu slíbit, že přijedeme s mou kolegyní Luciou Kašiarovou a možná s sebou přivezeme andělská křídla.“
Z českých umělců se dále představí Radim Vizváry, který ve čtvrtek vystoupí v inscenaci Sólo, nebo o den později soubor Losers Cirque Company, a to hned se dvěma kousky. Páteční večer završí Spitfire Company inscenací Antiwords na námět hry Audience Václava Havla. Také jeho letošní výročí narození i úmrtí festival připomene.
Ze zahraničí dorazí americký klaun Red Bastard, známý ze Cirque de Soleil, či maďarské duo Bandart s dvojicí představení. Z Indie se do Poličky vypraví Nimmy Raphel. Ta v prastarém příběhu Nidravathwam propojuje indickou filozofii s pantomimou a pohybovým výrazem.
Trojice zmíněných hostů ze zahraničí si také připravila workshopy. Čtvrtý přidá klaun Enano. Šanci na Mime Festu dostanou v úterý také mladí umělci z JAMU a katedry pantomimy HAMU. Na nejmenší čeká vystoupení mága Václava Strassera s duhovými bublinami.

Podrobný program a více informací najdete na www.mimefest.cz

Zdroj: Mime Fest

Témata článku