Výročí Jiřího Horáka

Jiří Horák se narodil 23. července 1966 v Jilemnici. Po absolvování Hudební a taneční konzervatoře v Ostravě pokračoval ve studiu na petrohradské Baletní akademii A. J. Vaganovové ve třídě B. Bregvadzeho a C. Šatilova. V roce 1987 se stal prvním sólistou Národního divadla v Praze, kde vytvořil všechny hlavní role klasického repertoáru, například Prince v Labutím jezeře, v Louskáčkovi a Šípkové Růžence, Jamese v La Sylphide, Alberta v Giselle, Romea v Romeovi a Julii, Basila v Donu Quijotovi, Armanda v Dámě s kaméliemi aj. V roce 1997 přijal angažmá v Národním divadle Brno, kde také působil jako baletní mistr a pedagog. Často byl zván jako host ke spolupráci s dalšími baletními soubory (Světový baletní festival v Japonsku, Salcburské taneční divadlo, Laterna magika v Praze a další).
Jako choreograf debutoval s inscenací Dafnis a Chloé v Národním divadle Brno. Jiří Horák vytvořil více než 10 celovečerních baletů, jako jsou například Peer Gynt, Manon, Catulli Carmina, Zvoník od Matky boží, Šípková Růženka nebo Louskáček.
V současné době vyučuje klasický tanec na Taneční konzervatoři hl. m. Prahy. Pedagogicky působil i v baletním souboru Theater am Rhein v Düsseldorfu a v Kibbutz Dance Theatre v Izraeli. Často je zván jako člen poroty různých baletních soutěží.

Oslavenci přejeme všechno nejlepší, mnoho zdraví a radosti do dalších let!

Zdroj: Taneční Sdružení České republiky

Témata článku