Výsledky V. mezinárodní baletní soutěže Plzeň 2015

Výsledky V. mezinárodní baletní soutěže Plzeň 2015

Výsledky V. mezinárodní baletní soutěže Plzeň 2015

Slavnostním vyhlášením výsledků a Koncertem laureátů skončila dnes 22. listopadu 2015 v Novém divadle D. J. K. Tyla v Plzni V. mezinárodní baletní soutěž Plzeň 2015, která se konala jako XV. ročník Soutěžní přehlídky tanečních umělců České republiky. Tato tradiční přehlídka se čtyřicetiletou historií se poprvé konala v západočeské metropoli. Soutěž pořádalo Taneční sdružení České republiky ve spolupráci s Divadlem J. K. Tyla v Plzni pod záštitou ministra kultury ČR pana Mgr. Daniela Hermana, Města Plzně zastoupeného 1. náměstkem primátora panem Mgr. Martinem Baxou a Českého centra I.T.I. při UNESCO.
Soutěž, do které se přihlásilo 73 soutěžících z České republiky, Slovenska, Polska, Maďarska, Rakouska a Korejské republiky, byla dvoukolová: v I. kole soutěžilo 35 účastníků kategorie B – Junior vybraných z 58 v eliminačním předkole a v kategorii A – Senior porota hodnotila 12 soutěžících. Ve finálovém kole se představilo 16 soutěžících – posluchačů tanečních škol a 8 členů profesionálních baletních souborů v ukázkách z klasického i moderního repertoáru.
V odborné porotě zasedl jako předseda Libor Vaculík, choreograf a režisér, dále Cyril Atanassoff, emeritní étoile a profesor pařížské Opery, Hana Vláčilová, primabalerína baletu Národního divadla Praha, primabalerína baletu Slovenského národního divadla a baletní mistryně Nora Gallovičová a první sólista Bavorského státního baletu v Mnichově Lukáš Slavický.
„Soutěž měla velký význam pro tanečníky i pro diváky. Tanečníkům dala možnost konfrontace výsledků práce, v návaznosti pak možnost výměnných učebních pobytů a stáží, účasti na galakoncertech, nabídky do angažmá u nás i v zahraničí a pozvání na světové soutěže. Také došlo k velmi užitečné konfrontaci výsledků odborného vzdělávání a profesionální úrovně baletních souborů, díky přítomnosti mnoha šéfů baletních ansámblů i ze zahraničí došlo k nabídkám angažmá. Milovníci tance zase mohli vidět během několika dnů práci velkého množství tanečníků a získat tak přehled o současném stavu baletního umění v rozličných zemích,“ dodávají organizátoři soutěže.
Porota se na základě předvedených výkonů rozhodla neudělit Grand Prix pro absolutního vítěze V. mezinárodní baletní soutěže Plzeň 2015.
V kategorii B – junior udělila I. cenu Anně Vágnerové a II. cenu Anně Novotné, studentkám Taneční konzervatoře hl. města Prahy, III. cenu Michaele Krajčové z Taneční konzervatoře Brno, mezi chlapci se umístili nejlépe Mariusz Morawski, ze Státní baletní školy Felikse Parnella, Lodž (Polsko), který získal I. cenu a prémii za nejosobitější výkon, II. cenu obdržel Maciej Pletnia ze Státní baletní školy Ludomira Różyckiego, Bytom (Polsko) a 3. cenu Kristián Pokorný z Taneční konzervatoře hl. města Prahy.
V kategorii A – senior obdržela I. cenu Harada Flávia Sarges z Bohemia Baletu Praha, 2. cenu Lýdie Švojgerová z Divadla J. K. Tyla v Plzni a 3. cenu Karolina Grisolia Brantes z Bohemia Baletu Praha. V pánské kategorii se umístili nejlépe s 2. cenou Gäetan Pires z Bohemia Baletu Praha a 3. cenu získal Grzegorz Mołoniewicz  z Divadla J. K. Tyla v Plzni.
Prémie za současnou choreografii obdrželi Zuzana Šimáková z Národního divadla Praha a Ondřej Martiš z Divadla J. K. Tyla v Plzni a prémie za partnerskou spolupráci Kristýna Piechaczková z Divadla J. K. Tyla v Plzni a Ayano Nagamori z Bohemia Baletu Praha.

Zdroj: Tisková zpráva

Témata článku