XI. mezinárodní baletní festival Dance Open v Petrohradu je za dveřmi

I letos připravili organizátoři další ročník mezinárodního baletního festivalu Dance Open v Petrohradě. Publikum se může vedle celé řady mezinárodních baletních hvězd těšit i na tři různé galakoncerty, které v jeho rámci proběhnou. Na 14. dubna je přichystána premiéra souboru Bad Boys of Dance, která se odehraje v Divadle opery a baletu petrohradské konzervatoře. Tato formace, založená tanečníkem Rasta Thomasem, ve svých představeních kombinuje prvky baletu a akrobacie. V nedávné době mimo jiné vystoupili společně se sirem Eltonem Johnem v newyorské Carnegie Hall u příležitosti charitativního koncertu pro deštné pralesy. Bad Boys of Dance již v Rusku vystoupili v rámci loňského ročníku festivalu Dance Open, letos poprvé přijíždějí s celovečerním programem.
Na následující den je u příležitosti stého výročí narození Natálie Dudinské přichystán slavnostní galakoncert, jímž  pořadatelé vzdávají hold této slavné baleríně. Přímo na jevišti pak k její poctě vystoupí některé z nejslavnějších jmen světového baletu, jako Uljana Lopatkina, Vladimir Malachov, Viktoria Těreškina, Jonah Acosta, Joseph Gatti nebo Natália Osipova s Ivanem Vasilijevem – tito umělci pak předvedou choreografie, jež Dudinská proslavila, namátkou Tanec oživlých fresek z Petipova Koníčka hrbáčka nebo Benátský karneval ze Satanelly. Součástí programu bude také projekce unikátních záznamů baletních představení a fotografií z osobního archívu Dudinské.
16. dubna potom následuje slavnostní Galavečer mezinárodních baletních hvězd. Baletním fanouškům se tak nabízí vzácná příležitost vytvořit si názor a porovnat současnou úroveň baletního umění ve světě v podání těch nejlepších tanečníků, hvězd souborů jako jsou New York City Ballet, Anglický národní balet nebo Bolšoj balet. Chybět mezi nimi nebudou ani čeští tanečníci Jiří a Otto Bubeníčkovi, kteří zde zastupují drážďanský Semper Oper Ballett, respektive Hamburský balet Johna Neumeiera.
Vedle již zmíněných galakoncertů jsou tradiční součástí festivalu také mistrovské kurzy pro studenty baletních škol z USA, Japonska, Venezuely, Finska, Panamy a Ruska.
Již několik let se na festival Dance Open do Petrohradu pravidelně sjíždějí baletní hvězdy, přední tanečníci  slavných souborů a studenti baletních škol z celého světa. Program festivalu v posledních ročnících zahrnuje také filmové prezentace, výstavy fotografií a konference věnované jak výzkumu, tak i praktickým aspektům baletního umění. Vzniká tak všeobecné baletní fórum, jež je zajímavé nejen pro taneční profesionály, ale také pro širší veřejnost.

Zdroj:

www.danceopen.com

Témata článku