XI. ProART Festival nabídne v letním Brně a Praze 29 mezinárodních pedagogů z devíti zemí

XI. ProART Festival nabídne v letním Brně a Praze 29 mezinárodních pedagogů z devíti zemí

XI. ProART Festival nabídne v letním Brně a Praze 29 mezinárodních pedagogů z devíti zemí

Mezinárodní workshop festival ProART letos svým jedenáctým vydáním otevírá druhou dekádu své existence. Uskuteční se již tradičně na přelomu července a srpna v Brně (19. 7.–26. 7.) a v Praze (26. 7.–3. 8). Originální propojení denních uměleckých workshopů a večerních divadelních produkcí budou hostit Divadlo na Orlí, JAMU, Státní opera a Experimentální prostor NoD. Mezi letošní novinky patří řada tzv, masterclass, které jsou kratší v čase, ale intenzivnější v náplni.
V Brně bude od soboty 20. do 26. července vyučovat tanec mj. Neil Paris z Velké Británie či energický Eran Gisin z Izraele. Jako nováčky festivalu přivítá moravská metropole německého tanečníka roku Olafa Reineckeho a choreografku roku Bärbel Stenzenberger. Opět se představí na jihu Moravy také Slovák Vladislav Benito Šoltýs, který staví na zkušenostech z folklórního a zemitého současného tance a tanečního divadla, a již tradičně Irene Bauer z Vídně, jež moderně, anatomicky, a především trpělivě přibližuje laikům i profesionálům základy klasického tance a Pilates.
Praha oproti tomu přivítá mezi 27. červencem a 3. srpnem mj. Gabriela Wonga z Malajsie, jenž staví svou současnou taneční techniku krom jiného i na principech čínského tanečního a bojového umění, elegantního "danseur noble" Žigu Jereba ze Slovinska či technicky přesnou a optimistickou Leonie Wahl ze Švýcarska. Vyučovat se bude od baletu, jógy, Pilates, přes moderní lekce, současné trendy až po taneční divadlo, partneřinu, improvizaci a inovativní fúzi Feldenkreis s breakdance.
Pro zájemce o práci s mentálně postiženými nabízí pražský ProART ateliér Tanec s a bez handicapu pod vedením Hany Zanin, Češky provdané do Rakouska. Vyučuje česky a přitom používá postupy ze svých dlouholetých zkušeností v této oblasti. Je ředitelkou vídeňského centra Ich bin OK pro lidi s Downovým syndromem. Tuto směsici tanečních stylů může ochutnat každý bez rozdílu věku, pohlaví nebo předešlého tanečního vzdělání.
Tradiční herecké ateliéry povedou letos Kamila Valůšková z brněnského HaDivadla, v Praze pak režisérka a dramaturgyně Divadla Na zábradlí Lucie Ferenzová. Divadlo může být zajímavým obohacením i pro zarytého milovníka tance, emoce a výraz patří i do pohybu.
Festival nabízí šanci i těm, kteří se chtějí zúčastnit nějakého tanečního projektu na jevišti a dosud neměli tu příležitost. V tzv. searching projektu se pod dohledem choreografů a režisérů mohou představit na prknech, jež znamenají svět.
Mezi letošní festivalové novinky patří řada tzv. masterclasses, které jsou kratší v čase, ale intenzivnější v náplni. V Brně bude vyučovat masterclass hudebnice a zpěvačka Iva Bittová, v Praze pak operní pěvec Adam Plachetka a muzikálová zpěvačka a stálice české populární hudby Bára Basiková.
V Brně opět proběhnou kromě tanečních a hereckých workshopů i lekce klavíru a smyčcových nástrojů pod vedením Richarda Pohla, resp. Graffova kvarteta. V obou městech festival tradičně nabízí i dvoudenní fotoworkshop zaměřený na pohybovou a divadelní fotografii.
Umělecký ředitel festivalu Martin Dvořák k letošnímu ročníku uvádí: „Největším lákadlem bude asi trojice víkendových pěveckých masterclass pod vedením Basikové, Bittové a Plachetky. Samozřejmě máme velkou radost, že naše pozvání přijali. Nepopírám, že v tom jistě hrají roli určité osobní sympatie, více než lukrativnost našeho festivalu. Bára Basiková pro nás dokonce odsune dovolenou, Adam Plachetka přiletí přímo po představení z milánské La Scaly. Jako nováčky festivalu přivítáme Leonie Wahl ze Švýcarska a Žigu Jereba ze Slovinska nebo německé choreografické duo Olafa Reinecke a Bärbel Stenzenberger. Po letech se k nám vrací oblíbenci Gabriel Wong z Malajsie a Slovenka Eva Klimáčková z Paříže. Festival se pro letošek ponese v duchu tématu Tělo jako hlas - Slovo jako obraz, který byl zvolen z touhy po hledání přesahu jednotlivých uměleckých disciplín, které festival prezentuje a ve své filozofii zaštiťuje.
Nabitý večerní program v Divadle NoD a Experimentálním prostoru NoD nabídne ve 12 večerech projekty z Česka, Slovenska, Rakouska, Maďarska, Izraele, Řecka, Francie a Německa. Přihlašovat se na workshopy je možné prostřednictvím elektronické přihlášky na webu www.proart-festival.cz jíž od 1. dubna. Rozvrh festivalu na http://www.proart-festival.cz/cz/proart-festival-2014/  Zdroj: ProART

Témata článku