Začíná 28. ročník festivalu Tanec Praha

Festival Tanec Praha se uskuteční od 23. května do 23. června 2016 v Praze a dalších 16 městech a obcích ČR. Poprvé do České republiky přijede Israel Galván, program nabízí i další osobnosti a soubory současné mezinárodní taneční scény jako Jozef Fruček a Linda Kapetanea, Karine Ponties, Anne Van den Broek nebo Anton Lachky Company. Představí se i mladí tvůrci v sekci Dance NEWs, nechybí program pro děti i teenagery, ani tančírny pod širým nebem, workshopy a projekce filmů v rámci doprovodného programu.„Celému festivalu bude vévodit strhující flamencový free stylový génius Israel Galván (ES), který historicky poprvé zavítá do Prahy. Jedna z největších postav světové taneční scény se představní v Hudebním divadle Karlín 22. a 23. června ve svém díle „La Curva“, tedy „Křivka“. Bude to bezpochyby mimořádný zážitek i díky fenomenálním hudebníkům, kteří ho živě doprovází,“ říká ředitelka festivalu Yvona Kreuzmannová Tanec Praha dětemJiž tradičně festival startuje květnovým prologem sekce Tanec Praha dětem plným dílen a diskusí, deklarujícím přínosy projektu Tanec školám, na který naváže série představení pro děti, a to nejen v Praze.
Pomyslným vrcholem bude premiéra Mirky Eliášové MOMO určená především pro teenagery, která proběhne v den zahájení hlavního pražského programu festivalu a symbolicky také na Mezinárodní den dětí 1. června v Ponci. „Tato multimediální inscenace vznikla v koprodukci Tanec Praha a je určena dětem od 10 let, což je v českém tanci poměrně opomíjená cílová skupina,“ upozorňuje koordinátorka dětských aktivit Lucia Račková. Na představení volně navazují pohybové dílny, které si mohou školy objednat v průběhu celého festivalu. Vede je choreografka s umělci z představení MOMO a zabývají se tématem plynutí času a jeho rolí v našich životech.

Hlavní program
Hlavní část programu festivalu otevře 1. a 2. června na Jatkách78 dvojice choreografů Linda Kapetanea (GR) a Jozef Fruček (SK) představením své vlastní skupiny Rootlessroot s názvem Europium. „Ve velké scénické kompozici hledají nekompromisním tělesným způsobem odpověď na základní, ale zejména v kontextu současné uprchlické krize klíčové otázky ,Pro co stojí žít, za co stojí zemřít?‘. Řecko–slovenská tvůrčí dvojice je v Čechách dobře známá projekty pro skupinu DOT504, s níž bude letos koncem roku opět pracovat,“ dodávají organizátoři.
Hned následující den na ně naváže nejnovější sólo HERO%, francouzské choreografky působící v Belgii, Karine Ponties (BE/FR), které je „dobrodružnou, absurdně–fantastickou misí, hledáním mezi nekonečnou lidskou touhou po nadpřirozených schopnostech a smířením se s vlastní nemotorností,“ doplňují organizátoři.
 „Soubor Karine Ponties Dame de Pic letos slaví 20 let a TANEC PRAHA sehrál v jeho historii důležitou roli. Karine v minulosti ráda spolupracovala s českými umělci a letos se rozhodla oslovit několik z nich. Nabídla jim účast ve druhé části večera, takzvaném Cartes Blanches, kde mohou představit krátká díla speciálně vytvořená pro tento jedinečný večer,“ doplňuje Yvona Kreuzmannová.
Na surrealistický, mystický i trochu komický výlet do mysli blouznící ženy nazvaný Side Effects pozve diváky 9. a 10. června jeden ze zakladatelů skupiny Les Slovaks Anton Lachky (BE).

Dance NEWs
Mladé talentované choreografy představí programová sekce Dance NEWs, dříve nazývaná Evropské taneční laboratoře. I tento rok jim budou věnovány složené večery, během kterých budou uvedena vždy tři kratší díla.
6. a 7. června to bude osobnost mladé italské taneční generace Francesca Foscarini (IT), která oslovila ke spolupráci slavnou izraelskou choreografku Yasmeen Godder (IL). Společně vytvořily sólo Gut Gift, které je „strhující intimní interakcí mezi vnitřním a vnější prostorem, mezi tělem a myslí,“ dodávají organizátoři.
Držitelka ocenění „Nejlepší tanečnice“ z loňského Mezinárodního choreografického festivalu v Soulu Heamin Jung (KR) se v intimní video–instalaci Act% zabývá lidskou přirozeností, kontrolou a vnímáním ženy v asijském kontextu.
Tanečník a divadelník Dan Canham (UK) za pomoci zvukových nahrávek, fragmentů vzpomínek, evokuje spirit jednoho konkrétního zaniklého divadla, které stávalo na 30 Cecil Street.
Jeho další hudebně-taneční projekt, kterým otevíral festival Dance Umbrella v Londýně, Of Riders & Running Horses, bude k vidění v rámci doprovodného programu.
13. a 14. června je připraven ryze španělský večer v sekci Dance NEWs. Dvojice Guy Nader a Maria Campos (ES) se v Time Takes the Time Time Takes pokoušejí zmocnit času a objevují ho v rytmických smyčkách, repeticích, kyvadlovém pohybu. Postupně gradují až v uzavřený nekonečný kruh, ve ztělesněné perpetuum mobile.
Carmen Fumero a Miquela Ballabriga (ES) se pouští do fyzické konverzace zdánlivě vzdálených stylů b-boy a contemporary dance nazvané ...Eran Casi Las Dos.
David Guerra (ES) v duetu Outline „redukuje tělo na prostorový architektonický element, který v párové konstelaci zbavuje osy a tedy bezpečí vertikály. Na první pohled formální geometrický koncept navozuje hluboké téma vnitřní harmonie, splynutí a důvěry,“ dopňují organizátoři.
16. a 17. června se pak na řadu dostane cenami ověnčená studie temného okraje barevného spektra The Black Piece souboru WArd/waRD a vlámské choreografky Ann Van den Broek. „Na nizozemské scéně vyniká svou originalitou a neúprosnými experimenty, i proto její Black Piece získala hlavní ocenění Zwaan (Swan),“ vysvětlují organizátoři.

Tanec Praha studentům
Programová linie Tanec Praha studentům je v roce 2016 věnována osobnosti Wiliama Forsytha. Jiný úhel pohledu na něj nabídne 20. června nejen studentům uměleckých škol, ale i široké veřejnosti tanečnice Jone San Martin (DE/ES). Ta, jakožto jeho dlouholetá spolupracovnice, prozradí všechno, co jste chtěli vědět o tajemstvích postmoderní choreografie. Večerem Legítimo/Rezo – přednáškou a sólem – zve k návštěvě tvůrčího soukromí jedné z největších choreografických osobností současnosti.
Den poté, 21. června, se Jone nejen se studenty, ale všemi zájemci o workshop a diskusi, podělí o způsob práce této osobnosti, o Forsythovu „technologii“ vedení těla.

Závěr festivalu
Osobnost, která opět posunula hranice tzv. flamenco contemporary, Israel Galván se postará o závěr festivalu. V polyfonní komunikaci s hlasem Inés Bacán, zpěvačky cante jondo, jazzovým klavírem Sylvie Courvoisier a s rytmickým pulsem dlaní José Jiméneze Santiaga cestuje Israel Galván svým vnitřním vesmírem. Inspiroval ho „kubistický“ flamenco tanečník Vicente Escudero, který působil ve dvacátých letech minulého století v Paříži. Galvánovu osobnost budou moci diváci blíže poznat i díky dokumentárnímu filmu promítanému v rámci doprovodného programu.

VEN.ku TANCI !
Každá středa v červnu během festivalu bude patřit tančírnám na náměstích, které vznikají ve spolupráci s Piány na ulici. „Na své si přijdou milovníci nejrůznějších stylů. Tančit se bude swing, tango, lidovky a v duchu hlavní hvězdy festivalu nesmí chybět ani flamenco,“ vypočítává umělecká spoluředitelka festivalu Markéta Perroud. Plánován je i hlasově–pohybový workshop pro seniory.
Na netradičních místech ve městě se pak odehrají představení Etérea fyzicky expresivního souboru Los INnatos z Kostariky nebo zmíněný dialog tance s živou hudbou Of Riders & Running Horses Brita Dana Canhama. Ve spolupráci s Festivalem tanečních filmů se v Ponci uskuteční i projekce dokumentárního portrétu Israela Galvána.

Tanec Praha v regionech
Tanec Praha nezůstane jen za branami hlavního města. Tento rok se vypraví do 16 měst a obcí České republiky – Brna, Českých Budějovic, Chocně, Hradce Králové, Jihlavy, Kladrub, Nečtin, Olomouce, Ostravy, Pardubic, Plzně, Sušice a Tábora, nově i do Liberce, Malovic a Písku. „Na programu zde budou zejména české soubory s mezinárodním přesahem, ale i zahraniční díla, dále projekty ve veřejném prostoru, představení pro děti, workshopy a diskuse s tvůrci či umělci“ uvádí manažerka pro regiony Veronika Hladká.

Návrhu kampaně se i letos ujala tvůrčí dvojice Jaroslav Mašek a Helena Johnston, kteří se podíleli již na předchozích dvou ročnících festivalu. Rozhodli se nadále pracovat s mottem „Za vaše představy neručíme“. „Toto jednoduché motto, se kterým přišli loni, velmi silně zarezonovalo mezi umělci, novináři i širokou veřejností. Jako by se jim podařilo pro diváky v kostce shrnout podstatu současného tance. Tedy že nejde o příběh a ,správné pochopení‘, ale o emoce a prožitek. Proto jsme ho zachovali i pro letošní rok,“ vysvětluje Yvona Kreuzmannová.
Změnila se ale vizuální podoba. „Hlavním motivem jsou letos Rorschachovy skvrny, tedy abstraktní kaňky, které se používají v psychologii, a lidé mají říct, co v nich vidí. S podobným principem pracujeme i my. Naše snaha byla rozvést vizuální podobu kampaně tak, aby šla více do nitra a emocí. Z lidských těl jsme složili obrazce a je jen na vás, co si pod nimi představíte,“ prozrazuje autor Jaroslav Mašek.

Vstupenky na všechna představení v Praze nakoupíte na pokladně divadla PONEC, na www.tanecpraha.cz a www.gouout.cz. Více informací najdete na www.tanecpraha.cz

Zdroj: Tanec Praha

Témata článku