Zdenek Konvalina se vrací do Brna

Zdenek Konvalina se vrací do Brna

Zdenek Konvalina se vrací do Brna

Po devatenácti letech se na brněnském jevišti představí absolvent brněnské Taneční konzervatoře, Zdenek Konvalina. Emeritní první sólista Ballet Houston, National Ballet of Canada v Torontu a English National Ballet v Londýně po svém absolutoriu v roce 1997 nikdy na brněnském jevišti, a s výjimkou jednoho gala v Praze, nehostoval. Přijíždí na pozvání svého spolužáka - tanečníka, choreografa a režiséra Martina Dvořáka. Konvalina vystoupí ve dvou komorních diskuzních večerech Setkání ve skleněném pokoji ve Vile Tugendhat 6. a 7. června 2016.
Zde ale nebude pouze odpovídat na dotazy diváků, ale představí svou kariéru v několika videoukázkách i v krátkých výstupech na hudbu Sergeje Rachmaninova a Arvo Pärta. Večerem bude provázet Martin Dvořák a jako hosté se představí i tanečníci Tereza Lepold Vejsadová a Lukáš Lepold.
Tyto dva večery ale nejsou jediným zastavením Zdenka Konvaliny v Brně. 7. a 8. června povede na brněnské Taneční konzervatoři baletní masterclass, stejně jako 11. června na Janáčkově akademii múzických umění. Široká veřejnost bude mít možnost navštívit jeho baletní trénink a repertoárovou masterclass v sobotu 11. června.
Své týdenní brněnské hostování zakončí Zdenek Konvalina ve večeru brněnského Ensemblu Opera Diversa na jevišti divadla Reduta, kde zatančí duet Fratres ve společné choreografii s Martinem Dvořákem. Večer bude doplněn o další dvě nové choreografie tanečního souboru ProART Company.
Organizátoři dále dodávají: „To, co pro Prahu představují Daria Klimentová, Barbora Kohoutková či bratři Bubeníčkovi, stal se Zdenek Konvalina pro město Brno - jedním z největších baletních umělců v dosavadní historii.“
Sám Konvalina říká: „Prožil jsem více než úspěšnou kariéru, jsem spokojen. Je čas věnovat se dalším projektům, v mém případě výtvarnému umění, proto jsem již loni své trvalé angažmá v Londýně ukončil. Proč jsem během celé doby nebyl nikým z Čech pozván na hostování, je spíše otázka na šéfy baletních souborů. Já zájem měl a nešlo mi o peníze, ale doma se úspěch neodpouští. Jsem rád, že se setkám po letech s Martinem Dvořákem a třeba nezůstane jen u jedné spolupráce, pravděpodobně ale již na nezávislé scéně a hlavně nám pro radost."

Zdenek Konvalina absolvoval v roce 1997 brněnskou Taneční konzervatoř. Po krátkém angažmá v ostravském baletu byl členem Houston Ballet, National Ballet of Canada v TorontuEnglish National Ballet v Londýně. Vytvořil hlavní role např. v baletech  Labutí jezeroLouskáčekSpící krasaviceManonGiselle, ApolloRacek, In the Night, Glass Pieces, Other Dances, Chroma nebo Ruské sezóny.
Za výkon v Apollovi obdržel Anglickou národní taneční cenu organizace kritiků Critics' Circle za vynikající mužský taneční výkon. Jako host vystoupil Konvalina na mnoha dalších scénách včetně Prahy, Bratislavy, Tokia, Havany, Mnichova, Moskvy nebo Amsterdamu.

Info k veřejné masterclass zde.
Vstupenky do Vily Tugendhat na info@tugendhat.eu / nebo 515 511 015 / 017
Vstupenky do divadla Reduta zde.

Zdroj: ProART

Témata článku