Zemřel Rudi van Dantzig, někdejší dlouholetý šéf Het Nationale Ballet

Devatenáctého ledna zemřel ve svém domě v Amsterdamu ve věku 78 let choreograf, tanečník a spisovatel Rudi van Dantzig. Jako choreograf a umělecký šéf Holandského národního baletu (Het Nationale Ballet) přispěl nemalou měrou k rozvoji tanečního umění v Nizozemí. Jeho jméno zůstane navždy spojeno s nizozemskou první scénou, kde na počátku padesátých let jako mladý tanečník začínal a kde se mu záhy podařilo upoutat pozornost slavné Sonie Gaskell, zakladatelky tohoto souboru. V roce 1955 pro Holandský národní balet vytvořil svou první choreografii, k níž během jeho následného působení v pozici uměleckého šéfa v letech 1969 - 1991 postupně přibylo dalších padesát kusů.Ty sahaly od autorských choreografií až po adaptace nejznámějších klasických baletů, často ve spolupráci se scénografem a kostýmním výtvarníkem Toerem van Schaykem. Mezi slavné tanečníky, s nimiž pracoval, patřili například Rudolf Nureyev, Alexandra Radius, Clint Farha a mnoho dalších.
Mezi jeho nejznámější balety patří Monument voor een gestorven jongen (Památník mrtvého chlapce), Vier letzte Lieder, Ginastra a Onder mijne voeten (Pod mými chodidly). Za svou tvorbu získal mimo jiné Prix de la Critique a cenu za celoživotní přínos asociace Benois de la Danse.
Van Dantzig byl považován za jednoho z nejinovativnějších choreografů současného baletu. Společně s kolegou Hansem van Manenem a scénografem Toerem van Schaykem zásadním způsobem změnili tvář nizozemského baletu, jenž se i díky nim stal obecně uznávaným symbolem kreativity. Zdroj:

www.het-ballet.nl,

www.dutchnews.nl

Témata článku