Farma v jeskyni uvede naposledy v Experimentálním prostoru NoD inscenaci Čekárna

Farma v jeskyni uvede naposledy v Experimentálním prostoru NoD inscenaci Čekárna

Farma v jeskyni uvede naposledy v Experimentálním prostoru NoD inscenaci Čekárna

V pondělí 8. prosince se v Experimentálním prostoru NoD uskuteční derniéra inscenace Čekárna, která patří k nejúspěšnějším titulům na repertoáru souboru Farma v jeskyni. Vznikla v roce 2006 jako site-specific projekt právě pro surový divadelní sál Experimentálního prostoru NoD. Byla oceněná například Cenou týdeníku Respekt za nejsilnější taneční dílo. V zahraničí ceněný soubor Farma v jeskyni, který roku 2011 získal prestižní Evropskou cenu nové divadelní reality, se touto inscenací snaží propojovat středoevropskou minulost s její současností, a to za tónů slovenského tanga. Vzniklo komplexní divadelní dílo, které nepřestává být v naší době evropské integrace a nacionalistických tendencí aktuální. V inscenaci alternuje švédská tanečnice, performerka a choreografka Charlotta Öfverholm, která ještě stále pobývá v Praze.
Čekárna představuje špičkovou současnou režijní a dramaturgickou tvorbu, jež vede herce k výrazu skrze tělesné emoce … V halucinogenních obrazech, v nichž se setkávají živí s mrtvými, se kluzce otírá hanebnost minulá se současnou. Mistrně a hluboce zarytý prst do rány kolektivní (bez)paměti!“ psala Jana Návratová v recenzi pro časopis Reflex.
Příběh se odehrává na železniční stanici Žilina–Záriečie, ze které byli během druhé světové války deportováni Židé ze Slovenského státu. V čekárně jako v meziprostoru se potkávají „náhodní“ cestující a nenáhodně se tam vracejí mrtví. V banálním vztahovém trojúhelníku se kumuluje privátní násilí evokující nezhojené historické trauma, ze kterého pořád roste tichý nacionalizmus. Jsme na místě svědomí střední Evropy, kde se za tónů slovenského tanga setkáváme s přízraky těch, s nimiž jsme se nerozloučili.

Farma v jeskyni je mezinárodní divadelní studio tvořící v Praze, zaměřené na tvorbu, vývoj a výzkum lidského výrazu. Moderní tvorba souboru překračuje hranice žánrů fyzického, tanečního nebo hudebního divadla. Inscenace Farmy v jeskyni vznikají na základě dlouhodobého výzkumu, který je zaměřený na přenos lidské zkušenosti mimo slovo a limity běžného porozumění. Soubor se vyjadřuje ke skutečnostem, které jsou pro jeho členy osobně a sociálně aktuální. Divadelní studio pracuje pod vedením svého zakladatele – režiséra Viliama Dočolomanského. Součástí práce Farmy v jeskyni není pouze vytváření inscenací, ale také edukativní činnost, základní výzkum umění herce a vybraných kulturních minorit. Studio se začalo formovat v roce 2001 při přípravách projektu Lorca v Praze. Název Farma v jeskyni je doslovným překladem arabského slova „daimuz“, kterým byl pojmenován Lorcův rodinný statek. Více na www.infarma.info Zdroj: NoD

Témata článku