Divadelní studio Farma v jeskyni pořádá sympozium a workshop v rámci projektu Sdílení odkazu

Divadelní studio Farma v jeskyni pořádá sympozium a workshop v rámci projektu Sdílení odkazu

Divadelní studio Farma v jeskyni pořádá sympozium a workshop v rámci projektu Sdílení odkazu

Soubor Farma v jeskyni organizuje ve čtvrtek 23. dubna od 10:00 v Experimentálním prostoru NoD mezinárodní sympozium Od výzkumu k představení. Cílem sympozia je odhalovat principy specifické tvorby inscenací nejen studia Farma v jeskyni.
Jak se ze zkušenosti z neznámého dá vytvořit divadelní inscenace, co je to intuitivní umělecký výzkum a jak může tento výzkum inspirovat lidské tělo na jevišti. Jaká je cesta od autentické životní zkušenosti k vysoce estetizovanému gestu? Z čeho všeho může vyklíčit divadelní situace? Přijďte nahlédnout do kuchyně významných tvůrců fyzického/pohybového divadla,“ zvou diváky organizátoři.
O své tvorbě promluví Jozef Fruček (Řecko-Slovensko), choreograf a režisér RootLessRoot Company, Kristina Mogilnicka (Polsko) a Viliam Dočolomanský (Česko-Slovensko) odkryjí něco z výzkumů Farmy v jeskyni – ukázky z materiálů načerpaných v Brazílii a v Bruselu. Julie Kočí (ČR) bude konfrontovat poslední inscenace obou souborů Colective Loss of Memory a Informátoři s nejnovějším dílem DV8 Physical Theatre John. Sympozium uzavře svým příspěvkem maďarský teatrolog Attila Szabó. Otevírat a moderovat ho bude Jana Návratová
Následující den bude pokračovat dílnou Tvorba akce a fyzický text, která se koná od 24. do 28. dubna ve zkušebně souboru. Dílny se účastní studenti z Polska, Slovenska a dalších zemí. Zaměří se na vztahy mezi vnitřní strukturou a vnější kompozicí akce, mezi rytmem a významem, mezi živou přítomností a precizní fixací. Seznámí účastníka, z čeho může fyzický text - partitura - vzniknout a jak se trénují kvality a intence. Workshop se koná pod vedením Viliama Dočolomanského a členů souboru, kteří vedli desítky workshopů v ČR i zahraničí (Brazílie, USA, Korea, Španělsko, Německo, Holandsko, Polsko, Slovensko).
Sympozium a workshop je součástí projektu Sdílení odkazu pro Visegrád, kterým Farma v jeskyni chce v spolupráci a s účastí studentů teorie a praxe divadla ze zemí Visegrádské skupiny odhalovat a sdílet principy své tvorby. Výsledkem by měla být publikace s vydáním ke konci roku 2015.
Součást programu pro účastníky sympozia a dílny je i představení Informátoři, které se odehraje ve středu 22. dubna a ve čtvrtek 23. dubna, vždy od 20:00 v divadle Ponec.

Farma v jeskyni
Mezinárodní divadelní studio tvořící v Praze, zaměřené na tvorbu, vývoj a výzkum lidského výrazu. Moderní tvorba souboru překračuje hranice žánrů fyzického, tanečního a hudebního divadla. Představení Farmy v jeskyni vznikají na základě dlouhodobého výzkumu, který je zaměřen na přenos lidské zkušenosti mimo slovo a limity běžného porozumění. Soubor se vyjadřuje ke skutečnostem, které jsou pro jeho členy osobně a sociálně aktuální. Divadelní studio pracuje pod vedením svého zakladatele - režiséra Viliama Dočolomanského.
Součástí práce Farmy v jeskyni není pouze vytváření inscenací, ale také edukativní činnost, základní výzkum umění herce a vybraných kulturních minorit. Studio se začalo formovat v roce 2001 při přípravách projektu Lorca v Praze. Název Farma v jeskyni je doslovným překladem arabského slova „daimuz“, kterým byl pojmenován Lorcův rodinný statek. Zdroj: Farma v jeskyni

Témata článku