Národní divadlo moravskoslezské: Návraty domů s Natašou Novotnou

Národní divadlo moravskoslezské: Návraty domů s Natašou Novotnou

Národní divadlo moravskoslezské: Návraty domů s Natašou Novotnou

Jaký vliv má na výsledný pohyb hudba, výtvarné umění a text díla? Na tuto otázku se pokusí odpovědět projekt Národního divadla moravskoslezského ve spolupráci s tanečnicí a choreografkou Natašou Novotnou. Nataša Novotná, bývalá tanečnice Kyliánova holandského souboru Nederlands Dans Theater 2 a Nederlands Dans Theater 1, choreografka a zakladatelka tanečního souboru 420PEOPLE, se do svého bývalého působiště, baletního souboru NDM, navrátila jako autorka choreografie Škrtič, který je součástí baletního triptychu Návraty domů. Listopadová premiéra této inscenace předznamenala Rok české hudby, neboť tři čeští skladatelé – Bedřich Smetana, Bohuslav Martinů a Leoš Janáček – inspirovali tři české choreografy – Pavla Šmoka, Natašu Novotnou a Jiřího Kyliána. „Paralela mezi tím, že Janáček a Martinů jsou od sebe jednu generaci, zrovna tak jako pan Kylián a já, se mi jevila jako zajímavý detail,“ říká Nataša Novotná. Jelikož je však počet představení omezený, spolupracuje také na dalších akcích v rámci Roku české hudby.
Ve dnech 15.–16. února 2014 se v Galerii výtvarného umění v Ostravě koná taneční workshop. Návštěvníci galerie mohou sledovat, jak vzniká site specific, choreografie inspirovaná výstavou současného umění na počátku 21. století a prostorem Galerie výtvarného umění v Ostravě: „Důvod, proč si vyhrazuji na fanoušky tance čas, je ten, že mi to přináší čerstvou energii a entusiasmus a posiluje víru v to, že tělo od mysli je zbytečné oddělovat,“ dodává Novotná. Workshopy proběhly v sobotu 15. února, vystoupení účastníků workshopu proběhne v neděli 16. února v 10, 11, 14 a 15 hodin.
Další doprovodný program se bude konat 18. února v 18 hodin v Antikvariátu a klubu Fiducia. Během besedy Návraty domů s Natašou Novotnou se bude debatovat nejen o práci choreografa. Součástí besedy bude také povídání o spolupráci s Jiřím Kyliánem a komentování videoukázek baletů. Zdroj: NDM

Témata článku