Les SlovaKs představí v Praze nový projekt Fragments

Les SlovaKs představí v Praze nový projekt Fragments

Les SlovaKs představí v Praze nový projekt Fragments

Vrcholem letošního festivalu současného slovenského tance HYBAJ HO!, který již posedmé organizuje spolek ALT@RT, se stane hostování dnes již světoznámého ensemblu Les SlovaKs Dance Collective. Pětice slovenských tanečníků působících v Bruselu zde představí svůj nejnovější projekt Fragments (5. 10. ve 20:00, Divadlo Komedie).
Tento v současnosti nejúspěšnější slovenský taneční soubor, který vyprodává divadla v celé Evropě, vznikl v roce 2006 jako přirozený výsledek letitého přátelství a spolupráce pěti tanečníků – Martina Kilvádyho, Petera Jaška, Antona Lachkého, Milana Hericha a Milana Tomášika. Všichni vyrostli na slovenském folklóru, který je východiskem jejich práce. Jejich další profesionální formování ale ovlivnilo studium současného tance na prestižní belgické škole P.A.R.T.S. stejně tak jako spolupráce s nejrenomovanějšími choreografy současnosti, jakými jsou Wim Vandekeybus, Akram Khan či Sidi Larbi Cherkaoui. Samotní tvůrci svůj styl charakterizují jako „nový tradiční tanec“.
Kolektivní tvorba Les SlovaKs nemá pravidla ani omezení. Je spontánním, nespoutaným a energickým tanečním projevem, autentickým fyzickým vyjádřením široké škály inspirací a podnětů. Les SlovaKs si nelámou hlavu s tím, jaký styl používají – svobodně integrují do svého živelného tance vše, co během své umělecké i životní cesty poznali. Daří se jim tak vytvořit specifický svět plný fenomenálního tance, zábavy a různorodých inspirací, který pobaví i dojme. Příznivce a fanoušky si proto Les SlovaKs našli nejen mezi profesionály a odbornou kritikou, ale jejich tvorba oslovuje nejširší publikum.
Les SlovaKs jsou u nás již známou hvězdou, a to právě díky festivalu HYBAJ HO, který uvedl i dva předchozí projekty souboru. Poprvé zde vystoupili v roce 2007 s představením Opening Night a v roce 2011 s Journey Home. Obě produkce vyvolaly velký ohlas diváků i kritiky. O Journey Home taneční kritička Nina Vangeli napsala: „Tento „vrozený, genový“ neklid vytváří společně s bravurní contemporary technikou izolačních pohybů výbušnou směs a dává slovenským tanečníkům do rukou účinnou zbraň.“ (Taneční zóna, 18.10.2011).

Nová inscenace Fragments je tedy třetím autorským dílem tanečního souboru Les SlovaKs. Tentokrát se nechali inspirovat již existující skladbou Simona Thierrée, dlouholetého spolupracovníka Les SlovaKs. Skladbu pro 40členný smyčcový orchestr propojili s výběrem písní od renomované slovenské populární zpěvačky Melanie Olláryové a jali se vytvářet choreografii. Během zkoušek pracovali jako tým, ve kterém si jednotlivě postupně měnili své role interpretů a choreografů. Výsledek tohoto výjimečného tvůrčího procesu může pražské publikum vidět 5. října v Divadle Komedie v rámci festivalu HYBAJ HO! Jedná se o jednu z nemnoha příležitostí vidět tento soubor u nás na živo. Představení Fragments ukáže, jaké trendy hýbou současnou taneční scénou ve světě, a je tak jednou z nejočekávanějších kulturních událostí letošního podzimu.
7. ročník festivalu současného slovenského tance v Praze HYBAJ HO! se koná od 29. září do 6. října ve Studiu ALTA, Divadle Komedie a v NG Veletržním paláci. Jediný showcase slovenského současného tance je letos věnován oslavám čtvrtstoletí svobody. Kromě toho nejlepšího, co současní slovenští tanečníci vytvořili doma a v zahraničí, čeká diváky bohatý doprovodný program – diskuze, workshopy, večírky, koncert Longital nebo tradiční kulinářské speciality na slovenské hostině.  

Témata článku