Letní Letnou zahájí v neděli večer francouzský soubor Malabar

Letní Letnou zahájí v neděli večer francouzský soubor Malabar

Letní Letnou zahájí v neděli večer francouzský soubor Malabar

Letošní ročník festivalu Letní Letná zahájí v neděli 21. srpna přímo na pražské Letné podívaná francouzského souboru Malabar, která bude přístupná zdarma. Soubor, který před pěti lety „oživil“ v centru Prahy obrovskou kudlanku, přiveze tentokrát magické představení nazvané Le Voyage des Aquarêves plné pyrotechnických efektů, akrobacie, světel i žonglování. „Do Letenského parku vpluje pohádková loď s bizarní posádkou – akrobati, žongléři, masky na chůdách, zpěváci a muzikanti. Všude, kam dopadne jejich oko, změní se šedé město v pohádkovou říši, z parků jsou rajské zátoky, z náměstí nádherný korálový útes nebo třeba ostrov pokladů,“ líčí Jiří Turek, ředitel festivalu. Soubor Compagnie Malabar je uskupením všestranných divadelníků a výtvarných umělců, které pojí společný cíl – přenést divadlo do ulic. Za třicet let své existence rozzářil Malabar stovky měst po celém světě, často před očima desetitisíců diváků všech generací. Představení začíná v 21 hodin na parkovišti mezi Letenským parkem a konečnou tramvají Na Špejcharu. V pátek 19. srpna se v tradičním prostoru Letní Letné mezi Hanavským pavilónem a Kramářovou vilou otevře pokladna, kde je možné zakoupit vstupenky na celý festival.
Představí se například švédský Cirkus Cirkör, nejlepší skandinávský soubor nového cirkusu, který přiveze do Prahy své nejnovější představení Wear it like a crown. „Šest špičkových herců a artistů na otáčejícím se jevišti zavede diváky do světa iluzí a fantazie, kde není nic nemožné - akrobacie, stínohra, mistrovské házení noži nebo žonglování vším možným včetně běžících motorových pil a ping pongových míčků…,“ popisuje Jiří Turek. Představení od premiéry v roce 2010 nadchlo švédské diváky i kritiky. Jedny z největších tamějších novin Dagens Nyheter například napsaly: „Wear it like a crown spojuje humor a smyslnost, prvotřídní cirkus, který udivuje diváky, a filmové sekvence, za které by se nemusel stydět ani francouzský režisér Jean-Pierre Jeunet. Herci ukazují, že cirkus a magie se skrývá ve všem – od plastových tašek a pump po řetězovou pilu a ping pongové míčky. Je to představení, ze kterého dostanete závrať, ze kterého budete odcházet otřeseni i šťastní…“ Cirkus Cirkör uvede představení celkem dvanáctkrát.
Francouzský soubor Compagnie XY, který u nás bude hostovat vůbec poprvé, uvede od 24. srpna představení Le Grand C, ve kterém sedmnáct mladých akrobatů vytváří podívanou plnou udivující akrobacie na zemi i ve vzduchu, kde ale nechybí poezie, city nebo humor. „Ať už jsou to skoky, pády, přemety, lidské pyramidy, bude se vám tajit dech. Představení pro všechny diváky, kteří mají rádi riziko a odvahu,“ tvrdí Jiří Turek. Představení sklidilo úspěch na mnoha zahraničních festivalech, The Times hodnotil výkon herců takto: „...akrobaté, u nichž se snoubí neuvěřitelná síla a pohybové schopnosti s půvabem a lidskostí…“. Soubor Compagnie XY vznikl v roce 2005 z iniciativy Abdela Senhadje a Mahmouda Louertani a díky jejich práci se studenty cirkusové školy. Od té doby vystupovali v patnácti zemích a vytvořili několik úspěšných představení.
Soubor La Compagnie des pieds percht, který tvoří dvě švýcarské novocirkusové umělkyně Stéphanie N'Duhirahe a Morgane Widmer, představí divákům na Letní Letné závěsnou akrobacii na laně, jednu z disciplín nového cirkusu, která v České republice doposud není příliš známá. V představení Foutaise, které mělo premiéru letos v klubu Mlejn, hrají hlavní „roli“ dvě lana a dvě ženy, které je splétají a rozplétají. Zavěšeny, propleteny, svázány, vytvářejí svým tempem příběh, spletitou cestu, kterou kráčejí za svým cílem.
Letní Letná letos také nabídne 23. srpna premiéru nového představení tanečnice a performerky Aleny Dittrichové a Studia DAMÚZA nazvané Ate Madrugada / Až do svítání, česko-portugalského tanečně-divadelního projektu s prvky nového cirkusu. Představení je lehce inspirované právě Portugalskem, portugalskou krajinou, tradiční rodinnou hierarchií a současným portugalským životním stylem.
Z českých souborů, které uvedou celovečerní představení, se návštěvníci mohou těšit například na Cirkus Mlejn, VOSTO5, Spitfire Company, Annu Polívkovou, Teátr Víti Marčíka, Bilbo Compagnie, Sacra Circus nebo Circus LeGrando. Speciální Komediantský večer si pro Letní Letnou připravili na 25. srpna Víťa Marčík, Vojta Vrtek, Zdeněk Vlček a Kristýna Vlčková – přátelé, kteří se po celý rok míjejí na různých slavnostech a na Letní Letné konečně vystoupí spolu na jednom pódiu. Divadlo ANPU uvede pro dospělé Zapovězenou komnatu, jejíž předlohou se stala francouzská pohádka O Modrovousovi, kterou spisovatelka Angela Carter přepsala a divadlo ANPU rozehrálo v duchu magického realismu. Důraz je kladen na výtvarnou a hudební stránku, expresivní pasáže a nové nápady. Hrají: Kateřina Hrachovcová-Herčíková, Petr Stach, Ondřej Černý a další. Představení R.I.P. souboru ProjectWINGS zavede diváky do světa tance a stepu, kde se kromě stálých členů představí také hosté: Petra Hřebíčková, členka souboru Švandova divadla a nositelka ceny Thálie, Kateřina Fialová, čtrnáctiletá mistryně Evropy a světa ve stepu a také šestičlenná kapela pod vedením Ondřeje Brzobohatého. V sobotu 27. srpna se Letní Letná otevře všem zájemcům, kteří chtějí předvést veřejnosti své umění vycházející z nového cirkusu. Tzv. open stage je přístupná divákům zdarma.
Tradiční součástí Letní Letné, která letos nebude chybět, jsou dětská představení uváděná až 5x denně. Teátr Víti Marčíka, Vojta Vrtek, Václav Strasser, divadlo ANPU, Bilbo Compagnie, Buchty a loutky, Cirkus Sacra, divadla Kulich a Romaneto… to je jen pár jmen, která potěší malé a velké diváky. Již podruhé se také rozběhne Letní Letňák – letní festivalová škola pro děti od 6 do 15 let, která proběhne v době festivalu každý den od 7:30 do 17:00 hodin. Děti si vyzkouší například žonglování, jízdu na jednokolce, výrobu loutek a masek, malování, divadlo či chůzi na laně. Kdo se účastní více jak sedm dní, bude zapojen do společné přípravy dětského divadelního představení s prvky cirkusu, které se odehraje v závěru festivalu veřejnosti. Školu povede divadelnice a herečka Bela Schenková se svým divadelním šapitó a divadlem ANPU. Letní Letňák má omezenou kapacitu, zbývají poslední volná místa.
V pátek 26. srpna se v rámci Letní Letné také uskuteční mezinárodní fórum o stavu nového cirkusu v Evropě, které ve spolupráci s festivalem pořádá Cirqueon - Centrum pro nový cirkus. Setkání profesionálů nového cirkusu nazvané Cirkforum 2011 se koná u příležitosti pražského setkání členů evropské sítě Circostrada network. Mezi prezentujícími budou například Daniel Gulko (Lacrimae), Kiki Muukkonen (Juggling for arts), Ivan Kralj (Festival Novog Cirkusa) nebo Yohann Floch (Circostrada Network).
Vstupenky na Cirkus Cirkör a Compagnie XY jsou již nyní v předprodeji přes kurýrní službu MESSENGER nebo v síti Ticketpro. Všechna ostatní představení se budou prodávat na místě od 19. srpna. Více informací a kompletní program naleznete na www.letniletna.cz.

Témata článku