Liberecký balet v nové sezoně

Liberecký balet v nové sezoně

Liberecký balet v nové sezoně

Baletní soubor chystá na následující divadelní sezonu opět tři premiéry. K právě vrcholícímu shakespearovskému výročí připravují tanečníci inscenaci Romeo a Julie. Balet s hudbou Sergeje Prokofjeva nastuduje choreografka a šéfka souboru Alena Pešková. Adventní víkendy a Vánoce budou ve znamení LouskáčkaPopelky. „Jarní premiérou pak vyslyšíme prosby diváků, kteří si již dlouhá léta přejí balet s živým orchestrem. Nejen děti se tak mohou začít těšit na Čajkovského Spící krasavici. A i poslední květnová premiéra v Malém divadle bude určena dětem, i když odrostlejším. Ve spolupráci s herečkou Barborou Kubátovou připravujeme Posedlost baletem II,“ dodávají zástupci baletního souboru DFXŠ.
Balet Romeo a Julie nese podtitul film - balet. „Je to tak trochu snaha o míšení žánrů, divadelních technik, ke které nás dotlačila komorní kapacita souboru. Některé role prostě v ,reálu‘ vůbec neuvidíme, a budou vystupovat pouze v projekci,“ říká choreografka a současně šéfka baletu Alena Pešková. „Požádali jsme o spolupráci kolegy činoherce. Na roli pátera Lorenza jsem oslovila pana Václava Helšuse, dále pak Romeovy rodiče budou hrát Martin Stránský a Markéta Tallerová. Vévodu Veronského si ve filmu zahraje Martin Polách. Film je pro mě velká výzva – i po technické stránce – ,živí‘ tanečníci budou vést dialog či tančit duet s hercem na projekci.“ Premiéra baletu proběhne 11. listopadu 2016, v titulních rolích vystoupí Annabel Pearce a Mischa Hall.
„Baletní soubor Divadla F. X. Šaldy po dlouhých letech nastuduje balet s živým orchestrem. Pro tuto slavnostní příležitost jsme vybrali pohádkový titul s hudbou P. I. Čajkovského Spící krasavice, jehož premiéra se uskuteční 24. února 2017. Choreograf a režisér Daniel Záboj (pro DFXŠ připravil titul Harald, hvězda se vrací!) upraví klasickou pohádku opět přímo na míru našemu souboru a zasadí ji do současnosti. Nechá se inspirovat jak původní verzí Charlese Perraulta z roku 1696, tak verzí bratří Grimmů z roku 1812, která ho přivádí k nové inovativní formě,“ vysvětlují zástupci baletního souboru DFXŠ.
Květnová premiéra v Malém divadle nabídne pokračování inscenace Posedlost baletem. „A protože víme, že naši diváci jsou již poučeni a znalí, ponoří se následující Posedlost baletem II ještě hloub do nekonečného vesmíru tance a baletu. Opět vyzveme ke spolupráci kolegy herce a stejně jako v minulé Posedlosti vám nabídneme pestrou mozaiku tanečních a baletních čísel v choreografii jak členů souboru, tak i výrazných českých choreografů. Těšit se můžete na historické milníky dějin tance a baletu, ale i různé žánry, styly či folklorní tance,“ dodávají zástupci baletního souboru DFXŠ.

Další události:
Tanečníci baletního souboru DFXŠ  se představí na Mezinárodním televizním festivalu Zlatá Praha a 1. října 2016 zatančí na piazzettě Národního divadla.
Baletní soubor dále věnuje jedno prosincové představení baletu Romeo a Julie projektu Druhá kariéra, který se zabývá perspektivami tanečníků po skončení aktivního působení na scéně.
Soubor se také každoročně připojuje k oslavám Mezinárodního dne tance a i v letošní sezoně si 29. dubna 2017 zatančí tanečníci například v centru Liberce či v OC Plaza. Večer pak bude oslavě tance věnováno i představení v Šaldově divadle.

Zdroj: DFXŠ

Témata článku