Premiéra Baletu Bratislava 3Balet

Premiéra Baletu Bratislava 3Balet

Premiéra Baletu Bratislava 3Balet

 

Mezinárodní taneční soubor Balet Bratislava spojil tři slovenské tvůrce - choreografy Šárku Ondrišovou, Stanislavu Vlčekovou a Mária Radačovského (uměleckého šéfa souboru) k vytvoření komponovaného večera moderního tance s názvem 3Balet. Premiéra se koná 21. a 22. ledna v bratislavském Divadle Nová scéna. Je to v pořadí druhá premiéra nového tanečního tělesa, které teď dává příležitost domácím tvůrcům, kteří se již nějaký čas pohybují na profesionální scéně a jejich práce má svůj rukopis.Inscenaci tvoří tři kratší práce: Rose Stanislavy Vlčekové, Frost Šárky Ondrišové a Monos Mária Radačovského. Interpretovat je budou tanečníci Baletu Bratislava, v jedné z alternací vystupuje ve své choreografii i Radačovský.
Choreografie Stanislavy Vlčekové s názvem Rose je inspirovaná románem Hledání ztraceného času – nadčasovým dílem významného představitele francouzské literatury Marcela Prousta. Autoři Rose se rozhodli zaměřit na Proustův formální odkaz a jeho jazyk „odhalující tajemný svět myšlenek“. Vynikající tanečnice, choreografka, členka Debris Company a laureátka mnohých ocenění Stanislava Vlčeková spolupracovala při tvorbě své části s Jozefem Vlkem (režie a hudba), Danielem Račkem (asistent choreografky) a výtvarníky Tomem Cillerem (scéna) a Katarínou Holkovou (kostýmy).
Autorka choreografie Frost Šárka Ondrišová se nechala inspirovat tématem chladu a mrazu, které posunula do širší roviny metafory. „Je to chlad v nás, v našich vztazích, který nás dovede zranit, vyvolat smutek.“ Šárka Ondrišová, kterou veřejnost zná jako zakladatelku a ředitelku Alternatívneho divadla elledanse, laureátku Ceny ministra kultury SR za rok 2008 a několika výročních ocenění DOSKY, si při tvorbě díla Frost přizvala ke spolupráci Borise Nahálku (autor námětu a spoluautor choreografie), Petra Grolla (hudba) a Zuzanu Hudekovou (kostýmy).
Třetí z tvůrců trojinscenace 3Balet Mário Radačovský se ve svém díle Monos zaobírá tématem člověka a jeho sebereflexe. „Při hledaní vlastní cesty se často ztrácíme v spleti vztahů, problémů a praktických překážek a tehdy nám samota může pomoct najít sama sebe,“ říká o své choreografii Mário Radačovský, který se nechal inspirovat slavnou hudbou Yanna Tiersena. Kostýmy pro jeho dílo Monos vytvořila Ľudmila Várossová. Mário Radačovský je uměleckým ředitelem Baletu Bratislava. Jako tanečník měl v minulosti možnost spolupracovat s mnoha světovými tvůrci, mimo jiné jako člen Nederlands Dans Theatre. Choreograficky začal tvořit v roce 2002 a doteď vytvořil víc než desítku menších a několik celovečerních děl.
První veřejné předvedení 3Baletu se uskutečnilo v předpremiéře 29. prosince 2011. Balet Bratislava představí svou novou produkci široké veřejnosti 21., 22. a 27. ledna 2012 v Divadle Nová scéna. Vstupenky se prodávají v síti Ticketportal a na pokladně Divadla Nová scéna.
Balet Bratislava se na konci minulého roku také rozhodl oslovit potenciální sponzory a dárce a nabídnout každému možnost stát se oficiálními partnery souboru. Po vzoru jiných souborů nabízí v rámci koncepce Klubu dárců za podporu své činnosti řadu výhod, jak pro jednotlivce, tak pro organizace. „Balet Bratislava jako nezávislý taneční soubor může vykonávat svou činnost len díky podpoře sponzorů a partnerů. Každý příspěvek napomůže udržet vysokou uměleckou úroveň a zkvalitnit naši činnosti,“ říká o Klubu dárců Baletu Bratislava výkonná ředitelka Miroslava Kovářová. Individuální dárcovství na Slovensku v oblasti kultury nemá sice silnou tradici, ale vedení souboru věří, že osloví především své příznivce, pravidelné diváky a podporovatele. Cílem je též vybudovat si osobní vztah s komunitou fanoušků, kteří chtějí byť blíže u dění v Baletu Bratislava. Zájemci o členství v Klubu mají možnost vybrat si takovou kategorii, která odpovídá jejich očekáváním. Mohou se stát „přáteli“, „patrony“, „mecenáši“ nebo „korporativními mecenáši“. Každý člen získá balíček výhod, jehož součástí jsou přednostní rezervace vstupenek na nejlepší místa v hledišti, zveřejnění jména na různých propagačních materiálech souboru, možnost nahlédnout do zákulisí příprav inscenací nebo zúčastnit se předpremiérových a popremiérových slavnostních událostí. Členské poplatky se pohybují od 50 €. Více informací uveřejňuje Balet Bratislava na svých stránkách

 

www.baletbratislava.sk. Zdroj: Balet Bratislava
Foto: Ctibor Bachratý

Témata článku