Shakespeare & Stravinskij v Jihočeském Divadle

Shakespeare & Stravinskij v Jihočeském Divadle

Shakespeare & Stravinskij v Jihočeském Divadle

První baletní premiérou této sezony pod vedením nového uměleckého šéfa baletu Lukáše Slavického bude Shakespeare & StravinskijBaletní večer složený z choreografií Mageda Mohameda A on ji miluje… a z choreografie Paula Julia Svěcení jara bude mít svou premiéru 2. prosince 2016 v DK Metropol.

„Jedním z úkolů Lukáše Slavického na pozici nového uměleckého šéfa baletního souboru, kterou zastává od července tohoto roku, je zejména rozšíření repertoáru tak, aby byl jeho záběr kombinací různých tanečních stylů, klasický balet nevyjímaje. A tak budou mít diváci možnost po zhlédnutí choreografií první baletní premiéry posoudit, jak se mu tento záměr daří plnit,“ dodávají zástupci Jihočeského divadla.
V první části večera nabídne soubor jednoaktový komický balet na motivy z děl Williama Shakespeara. Choreograf Maged Mohamed, který již řadu let působí v Německu, vytvořil pro soubor choreografii s názvem A on ji miluje… Příběh zasadil do 20. let 20. století - představuje kočovnou společnost, která putuje od města k městu a předvádí svoje umění - Romeo a Julie, Dva šlechtici z Verony, čtyři milenci ze Snu noci Svatojánské a Antonius a Kleopatra. Tanečníky přímo na scéně doprovodí čtyřručně na koncertní křídlo dvojice Aleš Vítek a Lilia Červená.
Ve druhé části večera bude uvedena choreografie Svěcení jara na hudbu Igora Stravinského. Německý choreograf Paul Julius vytvořil balet, který kombinuje klasickou baletní techniku s prvky současného tance. Svěcení jara mělo světovou premiéru v Paříži v květnu roku 1913 v choreografii legendy světového baletu Václava Nižinského. Tehdy se jednalo o skandál nejen kvůli převratné hudbě Stravinského, ale i odvážné choreografii. „Od té doby však již uplynulo celých 103 let a během nich se Svěcení jara stalo jakousi pomyslnou metou mnoha významných světových souborů i mnoha světových choreografů. Je proto potěšením nabídnout tento slavný baletní kus divákům opět právě na prknech Jihočeského divadla. Od posledního uvedení v JD v choreografii Jiřího Kyseláka uplynulo již 15 let,“ vysvětlují zástupci Jihočeského divadla a dodávají: „Málokdo z baletních fanoušků si však plně uvědomuje, že jako tanečníci vkládají veškerý svůj um a píli do produktivního tanečního života, musejí pak stejně intenzivně řešit zlom v procesu změny své kariéry. Proto jsme se rozhodli, že v rámci Adventu v Jihočeském divadle uspořádáme benefiční představení pro Nadační fond pro taneční kariéru, který tanečníkům v této nelehké situaci pomáhá. Toto představení jsme příhodně nazvali Advent s baletem a uvedeme je v neděli 18. 12. 2016 od 18:00 hodin v JD. Diváci zde uvidí některé z choreografií uvedených v rámci říjnového velmi úspěšného Baletního Gala #1. Z každé vstupenky, která se na tuto akci prodá, bude postoupena Nadačnímu fondu na podporu druhé kariéry tanečníků částka 50,- Kč jako charitativní příspěvek.“

Zdroj: JD

Témata článku