V Ponci se představí choreografky Visegradské čtyřky v rámci festivalu Performing V4

V Ponci se představí choreografky Visegradské čtyřky v rámci festivalu Performing V4

V Ponci se představí choreografky Visegradské čtyřky v rámci festivalu Performing V4

Praha bude ve dnech od 26. do 28. února 2015 hostit první ročník bienále múzických umění Performing V4, na kterém se představí vybraní umělci programu VARP-PA Mezinárodního visegrádského fondu. V Ponci uvedou svá představení dvě choreografky – Márta Ladjánszki z Maďarska a Magdalena Tuka z Polska.
Bienále VARP-PA rezidentních umělců z oblasti múzických umění vznikla z iniciativy čtyř organizací: L1 Egyesület (Maďarsko), Nová síť o. s. (Česká republika), Art Stations Foundation (Polsko) a Trucsphérique, nezisková organizácia (Slovensko). Smyslem této akce je představit nejzajímavější umělce, kteří získali umělecké rezidence v rámci V4, a to jednou za dva roky. Jde o vybrané umělce, jejichž práce byla podpořena v rámci Rezidenčního programu pro umělce ze zemí visegrádské čtyřky Visegrad Artistic Residency Program for Performing Arts.
Jako první se v Ponci 27. února představí maďarská umělkyně Márta Ladjánszki s choreografií JOSHA – portrét–. Z pera Emese Kovácse se o inscenaci dozvídáme následující: „Být sám sebou? Je to vůbec možné? Stojí to za to? Josha se o to během šedesáti minut před tuctem lidí pokouší. Její upřímnost je dech beroucí a působivá, neboť být sám sebou na jevišti je to nejtěžší vůbec. Jen si to představte: žádná role ani kostým, za které by bylo možné se schovat. Jestliže se část těla třese, zkrátka se před zraky všech třese. Po všech stránkách je to silné představení."
Další choreografii Ja Ja Ja Ne Ne Ne 'Fight, fight - that's all we can do' vytvořila Polka Magdalena Tuka s Anitou Wach, která v divadle Ponec vystoupí o den později, v sobotu 28. února. Jedná se o představení fyzického divadla, inspirovaném olympijským sportem – profesionálním zápasem a wrestlingem amerického stylu. Zápasení pro pobavení publika existuje odnepaměti. Vyhlášení zápasníci z Núbie se pro egyptské dobyvatele stali předmětem zábavy. „Jednoduchá povaha sportu spolu s potenciálním nebezpečím (zranění, smrt) vyvolává v divákovi jedinečný zážitek. Vzdálenost mezi zápasníky a diváky je možné vnímat také jako vztah založený na síle,“ vysvětlují choreografky.

Bienále VARP-PA je koncipováno jako putovní: jednou za dva roky se bude konat ve vybrané zemi skupiny V4 a bude tak prezentovat výstupy VARP-PA programu v rámci celého regionu. Vytvoření platformy pro prezentaci vybraných umělců umožní nejen zviditelnění umělecké spolupráce ve visegrádském regionu, ale také bližší seznámení se s tvorbou zajímavých, talentovaných umělců a stavem současného umění ve střední Evropě. Smyslem je vytvořit prostor pro debatu s veřejností i profesionály ze zemí visegrádské čtyřky i v celoevropském kontextu. Tento projekt je reakcí na dosud chybějící platformu pro talentované umělce v oblasti múzických umění v daném regionu. Vzhledem k tomu, že se každé dva roky bude konat jinde, bude kladen důraz i na místní specifika vybrané země.
Divadelní a taneční představení i doprovodný program bienále (debaty, výstavy a jiné události) vybírají odborníci z řad partnerských organizací. Obě části akce mají vzdělávací aspekt a napomáhají k hlubšímu pochopení současných trendů v oblasti múzických umění v oblasti střední a východní Evropy jak veřejností, tak profesionály. V rámci realizace prvního pilotního ročníku bienále v Praze vybrali členové poroty ze zemí V4 účastníky přehlídky z řad umělců, podpořených VARP-PA v letech 2012 – 2014, a to formou otevřeného výběrového řízení. Zdroj: Divadlo Ponec

Témata článku