XII. ProART workshop festival hledá poetiku všedních dnů

XII. ProART workshop festival hledá poetiku všedních dnů

XII. ProART workshop festival hledá poetiku všedních dnů

Opět po roce je tu se svou programovou nabídkou český workshop festival s filozofií nadžánrového propojování. Letos se uskuteční ve dnech 18.–25. 7. v Brně a 26. 7.–2. 8. v Praze. Fúzi denních uměleckých dílen a večerních divadelních produkcí budou tentokrát hostit brněnské Divadlo na Orlí / Hudebně-dramatická laboratoř JAMU, Centrum experimentálního divadla, Moravská galerie v Brně a v hlavním městě prostory HAMU, Experimentální prostor NoD a Ponec - divadlo pro tanec.
ProART festival již odtajnil letošní program večerních představení. Mezi desítkou večerů v Brně a čtyřmi v Praze se objeví představení např. izraelského tanečního souboru Liat Dror Nir Ben Gal Dance Company, německého Tanztheater Landesbühnen Sachsen s poctou Salvadoru Dalímu, vlastní projekty uvedou lektoři Leonie Wahl, Hygin Delimat. Další tanečně-divadelní večer přiveze z Vídně a Mnichova Tobias M. Draeger pod názvem Daily Madness. V koprodukci pořádající ProART Company a německých BO komplex se představí i choreografie Another JAN, věnovaná bratrům Mašínům.
Zpěv letos obstará svými recitály muzikálová zpěvačka Radka Fišarová, operní pěvkyně Kateřina Beranová a hlavní mediální hosté Oldřich Kaiser a Dáša Vokatá s divadelním koncertem Dva divoký koně.
Festival vyvrcholí multižánrovou hommage Básníci města v brněnské Vile Tugendhat. Pomyslnou poctu skladatelce Vítězslavě Kaprálové a básníku Ivanu Blatnému zde po roce připravuje ředitel festivalu Martin Dvořák se svým týmem. Workshopovou nabídku zaštiťuje 25 lektorů z dvanácti světových zemí v čele s Ivou Bittovou.
Umělecký ředitel festivalu Martin Dvořák k letošnímu ročníku říká: „Každý ročník festivalu s sebou přináší nové a nové situace a výzvy, jiné okolnosti příprav a vzniku. Co platilo loni, již neplatí dnes. Proto se snažím i výběrem témat přimět okolí k zamyšlení - kam a jak dál - či - co bylo včera, může být dnes jinak. Zkrátka nějak reflektovat a posouvat. Nad knihou poezie Ivana Blatného jsem si uvědomil, že tak nádherný svět psané poezie již dnes vlastně skoro nikoho nezajímá. Kdo vůbec ještě poezii čte či vytváří? Básník byl kdysi uctívanou osobou, dnes básník vzbudí spíš výsměch. A přesto to hloubku jeho uměleckého vidění nemůže rozmělnit. Tuto skutečnost mohu či nemusím přijmout, ale stejně se ptám, kam se dnes poezie poděla či jak se projevuje? Najdeme dnes ještě nějaký způsob, jak projevit své poetické já, máme vůbec tu potřebu? Nezáleží na formě, jde jen o to, dát jakékoli formě obsah a hledat či vytvářet poezii v dnešní tak ,nepoetické‘ době tam, kde žijeme, pracujeme nebo jen jednoduše jsme.“

Více informací na: www.proart-festival.cz

Zdroj: ProART festival

Témata článku