Zemřela dlouholetá pedagožka Baletní přípravky ND Dagmar Špryslová

Zemřela dlouholetá pedagožka Baletní přípravky ND Dagmar Špryslová

Zemřela dlouholetá pedagožka Baletní přípravky ND Dagmar Špryslová

V neděli 12. října 2014 zemřela paní Dagmar Špryslová, tanečnice a pedagožka, která v letech 1977–2011 působila v Baletní přípravkce ND, kde vychovala a připravila pro profesionální studium a uměleckou dráhu desítky interpretů.
Dagmar Špryslová studovala u pedagogů J. Nikolské a Z. Zabylové. V roce 1944 nastoupila angažmá do Národního divadla, kde působila celých 33 let. Tančila ve všech inscenacích Baletu Národního divadla a řadě tanečních scén v operách, zejména vyzrálé ženské charaktery a role vyžadující temperamentní, živý herecký projev, např. Tanec kněžek v Aidě, Švec v Popelce, Dívčina družka v Jarní symfonii, v Moravských tancích, Cikánský tanec v Carmen, Královna a Babička v baletu Z pohádky do pohádky, Služebná v harému v Bachčisarajské fontáně, Bacchanale v Tannhäuserovi, Chůva v Petruškovi, Matka v Louskáčkovi, Chůva v Othellovi, Berthe v Giselle, Vladařka-matka v Labutím jezeře, dále pak v Podivném dobrodružství Arthura Rowa neboRigolettovi.
V letech 1977–2011 působila jako pedagožka Baletní přípravky ND, kde vychovala a připravila pro profesionální studium a uměleckou dráhu desítky interpretů. 
Nadace Život umělce ji v roce 2000 udělila cenu Senior Prix. Zdroj: ND

Témata článku